تبليغاتX
مرکز یادگیری الکترونیکی علوم تجربی
مرکز یادگیری الکترونیکی علوم تجربی
شهروز ابراهیمی سرگروه علوم تجربی شهرستان بناب 
قالب وبلاگ

طرح درس مبتنی بر IT                  

طرح درس جغرافیا 1 ص150-154(چاپ 1379)

 عنوان درس: ایرانگردی؛ بخش جاذبه‌های مذهبی، فرهنگی ـ تاریخی ( مجموع 90 دقیقه)

 هدف‌های كلی:

 1-   آشنایی دانش آموزان با جاذبه‌های مذهبی، فرهنگی و تاریخی ایران از طریق سایت‌های اینترنتی و استفاده از نرم افزارهای موجود.

 2-   تجزیه و تحلیل روند جذب جهانگرد خارجی ایران طی 30 سال گذشته و نتیجه گیری از آن.

 هدف‌های رفتاری:

 دانش آموز در پایان جلسه‌آموزشی باید به این اهداف دست  ‌یابد:

 1-  فراگیر باید بتواند مراكز عمده‌ی مذهبی، تاریخی و فرهنگی، ایران را نام ببرد و مثال تصویری جاذبه‌های هركدام از شهرهای مذكور را از سایت‌های اینترنتی استخراج  نماید.

 2- نقش جاذبه‌های تاریخی و مذهبی را در ایجاد شغل و افزایش درآمد، بیان نماید.

 3-   دانش‌آموزان باید بتوانند نمودار تعداد جهانگردان خارجی وارد شده و درآمد ارزی حاصل از آن را با استفاده از ارقام در اختیار و استفاده از نرم افزار «اكسل» ترسیم نمایند و آن را تجزیه و تحلیل كنند.(نسبت مستقیم این دو پارامتر را درمی‌یابد و علل كاهش تعداد توریست پس از سال 57 تا 68 و افزایش آن پس از سال 68 را بررسی می‌كند.)

 4-   فراگیر می‌تواند با توجه به نقطه نظرات مثبت و منفی در مورد توسعه‌ی جهانگردی در ایران، نظر موافق یا مخالف خود را با ذكر حداقل چهار دلیل بیان نماید.

 5-   دانش‌آموزان پس از جستجوی مطالب، می‌توانند حداقل 4 مورد از مسایل و مشكلاتی كه در حفظ بافت قدیم و آثار تاریخی وجود دارد، (مانند كمبود بودجه، عدم نظارت مسئولان، عدم هماهنگی میان ارگان‌ها و سازمان ها و عدم آشنایی مردم با اهمیت این میراث فرهنگی) را نام ببرد.

  اگر دانش آموز، از سایت‌های مناسب استفاده نماید و دیدنی‌های كشور خود را از طریق فیلم و عكس‌های جذاب ببیند و حتی با مراجعه به سایت‌های خارجی، جایگاه آثار تاریخی و مذهبی كشور خود را در دیگر كشورها، دریابد،  و متوجه درآمدهای كلان كشورهای دیگر،از راه توسعه‌ی جهانگردی، بشود به اهداف تربیتی زیر دست می‌یابد.

 هدف‌های تربیتی در حیطه‌ی عاطفی:

 1-   به بازدید از جاذبه‌های گردشگری و جهانگردی كه در پیرامون اوست علاقمند می‌شود.

 2-   از تخریب بناهای تاریخی، تا حد توان جلوگیری می‌كند و در حفظ جاذبه‌های توریستی احساس مسئولیت می‌نماید.

 3-  به دنبال راه چاره و احتمالاً ارائه‌ی پیشنهاداتی است كه ضمن توسعه‌ی جهانگردی[1] و گردشگری از اثرات مخرب آن نیز جلوگیری شود.

 این جلسه‌ی آموزشی، را می‌توان به روش كارآیی تیم، تدریس اعضای تیم، و یاران در یادگیری، انجام داد و البته به نظر نگارنده می‌توان از روش‌های تركیبی و یا تركیبی از روش‌ها، نیز استفاده نمود. به طوری كه در ارزشیابی ورودی همانگونه كه ملاحظه می‌كنید می‌توان از روش »قضاوت و عملكرد» بهره گرفت و در برخی مراحل دیگر از روش یاران در یادگیری، بحث و گفتگو و... استفاده نمود.

 روش تدریس :

 روش تدریس روش فعال بر مبنایI.T.  است. 

 در این جلسه ی آموزشی. از صحبت و تشخیص موضوع درس گرفته تا مضامین درسی و اطلاعاتی. بر عهده ی  دانش آموزان است كه در قالب گروه های دو تا سه نفره و با عناوینی كه از ابتدای سال تحصیلی برای خود انتخاب نموده اند.

 دانش آموزان كلاس. بعد از مراحل مقدماتی. وارد  مرحله ی جستجو می شوند و ضمن استفاده از مطالب و ایده های مدیر یادگیری(دبیر). خود به گردآوری مطالبی در ارتباط با موضوع درسی می شوند و در همان حال. اعضای گروه را می توان مشاهده نمود كه به صورت پویا. به جمع آوری اطلاعاتی می پردازند كه به دلیل گستردگی مطالب كمتر اتفاق می افتد كه تكراری باشد و گاه حتی آنقدر جالب و جدید است كه باعث شگفت زدگی دانش آموزان می گردد و این در مورد دبیر هم ممكن است اتفاق بیفتد و دبیر به اطلاعاتی دست یابد كه تاكنون نمی دانسته است. بنابراین برای محقق شدن این یادگیری های چند سویه.  در پایان از گروه ها. خواسته می شود كه در مورد یافته‌های خویش در زمان محدودی، صحبت نمایند تا ضمن. ارزشیابی گروه ها از عملكرد خود در مقایسه با گروههای دیگر. به نقطه نظرات جدیدی دست یابند یا با نظریات مخالف و موافق مقابله نمایند.

 گروه های دانش آموزی حتی می توانند در ارتباط با رفع مشكلاتی كه بر سر راه توسعه ی گردشگری وجود دارد و از طریق اینترنت با آن آشنا شدند.  نظر و پیشنهاد بدهند و در مورد عملی بودن پیشنهاد خود، تحقیق بیش‌تری به عمل آورند.

 این جلسه‌ی آموزشی نیاز به یك گردش علمی در سطح شهرهای تاریخی مانند اصفهان و یا بازدید از جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی موجود در محل زندگی دانش آموزان، را دارد. در مرحله‌ی برانگیختگی با تعریف از خاطرات سفرهای انجام شده كه یا به همراهی دانش آموزان در سال‌های گذشته صورت گرفته و یا خانوادگی بوده‌است  شوق دانستن در آن ها، تشدید می‌شود. 

 ابزار و وسایل مورد نیاز:

 1-                                                   رایانه به تعداد گروه‌ها و یكی برای استفاده دبیر و متصل به صفحه نمایش اطلاعات.

 2-                                                   رایانه باید برنامه‌های نمایشی چون Media & Xing player و نرم افزارهای اكسل، پاور پوینت و نرم افزارهای ترسیمی مانند   Paint را به صورت نصب شده، دارا باشد.

  3-               پرده یا صفحه‌ی نمایش كه در كلاس نصب شده باشد.

  4-               فلاپی به تعداد گروه‌ها

5-               كتاب درسی جغرافیا 1

 6-               نقشه‌ی ایران كه یا به صورت آویز در كلاس باشد و یا از طریق رایانه نمایش داده شود.

 ورود به كلاس: تعامل مقدماتی،(صحبت كوتاهی در مورد مناسبت‌های گذشته و یا در پیش)، حضور و غیاب و  گروه‌بندی دانش‌آموزان كلاس.

 ارزشیابی تشخیصی: (به صورت فردی و گروهی)

 1-   «چارتی» در زمینه‌ی جاذبه‌های طبیعی شمال ایران در برنامه‌ی «پاور پوینت» تهیه گردیده است كه لازم است توسط دانش آموزان تكمیل گردد.

 دانش آموزان می توانند با  كلیك  روی عبارت زیر به شكل شماره 1 دست یابند و آن را كامل نمایند.

 جاذبه های توریستی شمال

 2- تصاویری را كه به آن ها داده می‌شود بر اساس اطلاعاتی كه از جاذبه‌های توریستی نواحی شمالی، جنوبی و كوهستانی دارند؛ طبقه بندی كنند.(شكل شماره 2)

 جهت دسترسی به این تصاویر می توانند روی عبارت زیر كلیك نمایند.

 طبقه بندی تصاویر

 برانگیختگی: (روش نمایش فیلم)

نمایش فیلمی در زمینه‌ی آثار تاریخی ـ فرهنگی و طبیعی اصفهان و ارائه‌ی عكس‌های جذاب و جالب، از جاهای دیدنی شهر اصفهان، كه با معرفی نرم افزار و برخی سایت‌هایی كه این تصاویر از آن‌ها استخراج شده‌است؛ در همان اسلاید، به آن‌ها می‌آموزیم كه مستند بودن عكس و گزارشات خود را در نظر داشته‌باشند. مانند:

 نرم افزار اصفهان میراث بزرگ جهان.

  www. Mobarakeh-steel.ir/farsi/esfahan (آثار تاریخی اصفهان)

 www.erianews .com   (نقشه ایران)

 www. CHN.com

 ارزشیابی ورودی:(روش یاران در یادگیری یا بحث و گفتگو و یا در صورت بودن فرصت به اندازه‌ی كافی می‌توان از روش بارش مغزی نیز عمل نمود.)

 طرح سوال:

 به جز اصفهان. كدام شهرها را در ایران، می شناسید كه از نظر جاذبه‌های فرهنگی ـ تاریخی و مذهبی مهم هستند؟ نام ببرید و چگونگی جذب توریست خارجی ایران . در 30 سال اخیر را با توجه به نمودار صفحه ی 153 كتاب. بررسی نمایید.

 واژگان كلیدی:

  با توجه به در جریان قرار گرفتن دانش آموزان در ارتباط با جاذبه‌های توریستی(فرهنگی، تاریخی، مذهبی)، اصفهان، شیراز، تهران و مشهد و مبحث ایرانگردی و جهانگردی. خود آن ها خواهند توانست واژگان كلیدی را كه همین عبارات می باشد حدس بزنند و كار جستجو را آغاز نمایند.

 جستجو: (روش گروهی)

 در هنگام ارائه ی منابع مورد استفاده به چند سایت اینترنتی اشاره كردیم و در برگه هایی كه به عنوان راهنما در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم نیز روش به دست آوردن سایت های مورد نظر را به آن ها آموزش می دهیم. برخی مطالب جمع آوری شده توسط مدیر یادگیری در فایل مجزا در اختیار فراگیران قرار می گیرد كه می تواند در صورت شبكه بودن رایانه ها. با در اختیار قرار دادن تكالیف مشخص و متن ها ی مرتبط با موضوع گردشگری.  برای هر گروه. از آن ها بخواهیم كه با توجه به مطالب موجود جمع بندی بهتری را ارائه نمایند. البته مزیت این كار آن است كه در صورت قطع ارتباط اینترنتی روند كار ادامه خواهد داشت.

 پس در این صورت پس از مشخص شدن تكلیف هر گروه. دانش آموزان می بایست برای دسترسی به مطالب مرتبط با موضوع گردشگری روی عبارات زیر كلیك نمایند و در صورت برقراری اینترنت به اطلاعات دیگر این سایت ها دست یابند:

مكان های دیدنی ایران

 گالری عكس

 جاذبه های طبیعی وانسانی شمال ایران

 جاذبه های گردشگری در جنوب ایران(قشم)

 جاذبه های گردشگری در مركز ایران(اصفهان)

 چرا توریست خوش گذران به ایران سفر نمی كند؟

 موانع توسعه ی گردشگری در ایران

 اهمیت گردشگری در ایران

 مشكلات گردشگری و جذب توریست

 نظر مخالفان جذب توریست

 توسعه ی گردشگری آری یا نه؟

 نمودار جذب توریست و در آمد ارزی

 جمع آوری برداشت‌های فردی و گروهی پس از جستجو:

 1-   نقش جاذبه‌های تاریخی و توسعه‌ی جهانگردی و گردشگری در اقتصاد و زندگی مردم میزبان؛ چیست؟

 

2-   به نظر شما پس از انقلاب اسلامی، میزان ورود توریست خارجی به ایران كمتر شده است یا بیشتر؟ چرا؟

 

برگرفته از:

 

سايت جغرافيا: فاطمه دهقان نژاد کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

و دبیر آموزش و پرورش استان اصفهان

 


موضوعات مرتبط: طرح درس
[ یکشنبه بیست و سوم فروردین 1388 ] [ 16:33 ] [ شهروز ابراهیمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

بنام خالق یکتا

اینجانب شهروز ابراهیمی کارشناس علوم تجربی و سرگروه علوم تجربی شهرستان بناب و دبیر مدرسه راهنمایی شاهد فرقانی هستم.هدف از ایجاد این وبلاگ نوشتن مطالب علمی و آموزشی در رابطه با آموزش الکترونیکی علوم تجربی است تا همکاران و دانش آموزان و علاقمندان بتوانند از آنها استفاده کنند.

استفاده از منابع این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است.

(این وبلاگ در ستادساماندهی پایگاه های اینترنتی ایران ثبت شده است)
امکانات وب


آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس





بک لینک طراحی سایت